Il ponte San Angelo

il-ponte-sant-angeloPrzez miasto przepływa rzeka Tybr, mając na lewym brzegu całe dawne miasto, na prawym zaś zamek świetego Anioła, tak zwane Borgo i Watykan, oraz tę część miasta, którą nazywa się Trastevere (Zatybrze) i górę Janiculum (Gianicolo). Tybr przepływając miasto, tworzy wyspę. Rzeka ta bierze początek w górach Apenińskich, a wpada do morza Śródziemnego pod miastem Ostią.

usługi dźwigowe Poznań

W samym mieście jest sześć mostów a najważniejszym jest:

Il ponte San Angelo, most św. Anioła, łączy Rzym główny z przedmieściem Borgo i prowadzi do Watykanu pod samym zamkiem świętego Anioła. Dawniej nazywał się pons Adriani lub Aeliani, dlatego, że prowadził do Mauzoleum, a dzisiejszego zamku świętego Anioła, jaki sobie za życia Aelius Adrianus wybudował. W r. 1450 w czasie jubileuszu tłum ludu wracający z bazyliki świętego Piotra tak był wielki, że boki mostu pękły i 172 osób utonęło w Tybrze. Mikołaj V odbudował go.

Klemens VIII w r. 1530 postawił przy wejściu dwie, statuły: Świętego Piotra rzeźbił Lorenzotto, a Świętego Pawła rzeźbił Paulo Romano. W r. 1668 Klemens IX dał nową balustradę ozdobioną żelazną kratą i postawił na moście dziesięć figur, które wykonali uczniowie Bernini’ego, pod jego okiem. Figury te przedstawiające aniołów niosących różne narzędzia męki Pańskiej, mają postawę zbyt teatralną. Niedaleko stąd naprzeciw szpitala S. Spirito widać ruiny z mostu pons triumplialis.

Warto zapoznać się także z:

usługi dźwigowe Poznań

To Cię zainteresuje:

– usługi dźwigowe poznań