Kilka mniejszych świątyń

swiatynia-romulusaŚwiątynia Romulusa, według innych Westy, (obecnie kościół św. Teodora), przy ulicy Yia di San Teodoro, po prawej stronie Forum, idąc od Kapitolu. Nie ma tu nic osobliwego. Przy tym kościółku istnieją dwa bractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa i tak zwanych Sacconi. Jest to bractwo złożone z kardynałów, prałatów i wielkich panów. Ubierają się w grube worki (saccone) z kapturem zasłaniającym twarz, przepasani powrozem i boso w każdy piątek odbywają stacje w Koloseum i zbierają jałmużnę dla biednych.

myjka spalinowa

Świątynia Romulusa, syna Maxenceusza. Z niej pozostały tylko ruiny po prawej ręce przy drodze Appia, w bliskości grobu Cecylii-Metelli.

Świątynia Saturna, na skłonie Kapitolu ku Forum. Z tej świątyni zostało tylko 8 kolumn marmurowych porządku jońskiego z kapitelami i podstawami z białego marmuru.

Świątynia Pallady. Na ulicy Via Alessandrina pokazują się dwie korynckie kolumny, w dwóch trzecich częściach zasypane ziemią, znane pod nazwą Colonnaccie. Pochodzą one ze świątyni Pallady wybudowanej przez Domicjana.

Warto zapoznać się także z:

myjka spalinowa