Świątynia Antonina Pobożnego

swiatynia-antonina-poboznegoŚwiątynie rzymskie, jak w ogóle starodawne, pogańskie świątynie, były malutkie, nie miały okien, a światło tylko drzwiami do nich wpadało. Jedna tylko świątynia Jowisza Kapitolińskiego o trzech nawach stanowiła wyjątek. Zwykle świątynia, zwana cella, naos, obejmowała tylko tyle miejsca, ile potrzeba było na pomieszczenie ołtarza i statuły, przestrzeń bowiem taka była dostateczną, gdyż ofiary składano pojedynczo.

klimatyzatory samsung

Cella miała na wstępie małą kruchtę, przedsionek nazywany pronaos, front, prodromos. Na fasadzie bywały tylko dwie kolumny, później dopiero otaczano świątynię kolumnami naokoło. Z takiego budowania świątyń, nie mógł Chrystianizm wielkich ciągnąć korzyści ; dlatego nie wiele mamy kościołów przerobionych z świątyń pogańskich, bo tylko dwa; z Pantheonu i z świątyni Fortunae Virilis.

Świątynia Antonina Pobożnego, Marka Aureliusza i Neptuna. W trojaki sposób nazywana ta świątynia stoi o kilkanaście kroków od ulicy Corso przy placu Piazza di Pietra. Jedenaście wysokich, smukłych, korynckich kolumn z białego marmuru, o kapitelach zdobnych kiściami oliwnymi, stanowiły dawną świątynię. Za Innocentego XII Fr. Fontana wmurował ściany pomiędzy te kolumny; w ten sposób zrobiono dwupiętrowy dom i obrócono na komorę celną, dogana di terra.

Warto zapoznać się także z:

klimatyzatory samsung