Świątynia Minerwy Medica, Świątynia Bachusa i Świątynia Zgody

swiatynia-minerwyŚwiątynia Minerwy Medica w winnicy po lewej stronie Via di porta Maggiore. Jest to duża rotunda dziesięciokątna od r. 1828 cała w ruinie. W niej znaleziono statuły: Eskulapa, Herkulesa, Wenery i Fauna. Pomiędzy archeologami jest sprzeczka o nazwę tej budowy, lecz gdy znaleziono tu w gruzach posąg Minerwy z wężem u jej stóp, nazwano ją świątynią Minerwy Medica. Pod względem estetyki budowla ta ma większe znaczenie niżeli Panteon, jest doskonałym wzorem świątyń centralnych ze środkujących się w sobie. Słynny budowniczy Brunelleschi studiował tę świątynię, zanim się zabrał do budowy kopuły w katedrze florenckiej.

myjki lavor

Świątynią Bachusa, (obecnie S. Urbano alla Caffarella) leży za bramą świętego Sebastiana. Przedsionek jest o czterech kolumnach marmurowych, korynckich. Na fryzie ozdoby stukowe, zrobione są z gipsu, z marmuru utartego na proch. Paschalis I. poświęcił go świętemu Urbanowi, a Urban VIII odnowił w r. 1643. Malowania wewnątrz są z XIII wieku i odnoszą się głównie do życia świętej Cecylii.

Świątynia Cerery i Prozerpiny

Świątynia Zgody (przy Forum), wybudowana na pamiątkę ugody zawartej między Senatem a ludem rzymskim po dyktaturze Kamilla. Naprawił ją Germanikus a przebudował Tyberjusz. Cała z białego marmuru, miała kolumny marmurowe korynckie żłobkowane.

Warto zapoznać się także z:

myjki lavor