Świątynia Pantheon

swiatynia-panteonPo lewej stronie tej statuły spoczywają zwłoki Rafaela, zmarłego w Wielki Piątek wieczorem, w rocznicę swoich urodzin 1520 roku, w wieku lat 37, pochowanego wedle swójej woli w Panteonie. W r. 1833 z powodu sprzeczki o jego grób, wynaleziono jego zwłoki i umieszczono tablicę z napisem ułożonym przez kardynała Bembo.

Obok niego jest pochowana jego narzeczona o trzy miesiące wcześniej zmarła, i Hannibal Carracci. W 12 kaplicy Św. Tomasza, obraz Bonzlego. 14 kaplica należy do stowarzyszenia zwanego Virtuosi, złożonego z malarzy, rzeźbiarzy, budowniczych, rytowników i innych znakomitości. Wielu artystów chciało po śmierci spoczywać w tej kaplicy, założonej w roku 1543 przez kanonika Adjutorio, który tu złożył znaczną ilość ziemi przywiezionej przez siebie z Jerozolimy. B. Peruzzi, del Vaga, Jan diUdine, Th. Zuccari, Flaminius Vacca, są tutaj pochowani. W 15. kaplicy Wniebowzięcie N. M. P.

Do roku 1820 był zwyczaj wstawiania do nisz popiersi artystów grzebanych tutaj. Gdy ich liczba zanadto wzrastała, Pius VII przeniósł je na Capitol za pomocą Ant. Canowy i tym sposobem powstała sala na Kapitolu zwana „Protomotheca”.

Panteon tyłem swoim dotykał się Termów Agryppy, z których dzisiaj nic nie zostało.

Warto zapoznać się także z: