Świątynia Remusa

swoatynia-remusaŚwiątynia Remusa lub wedle innych Romulusa obecnie (bazylika), kościół Stych Kośmy i Damiana przy Forum. Jedni utrzymują, że był wybudowany za Septima Sewera, drudzy zaś, że za Karakalli. Świątynia ta ma kształt okrągły. Felix IV Papież w roku 527 przerobił ją na przedsionek do bazyliki wybudowanej pod wezwaniem Stych Kośmy i Damiana, lekarzy arabskich, następnie około roku 303 męczenników. Święty Grzegorz Wielki odnowił ją i nadał tytuł diakonii.

meble do biura

W roku 629 Sergiusz I pokrył ją brązem, zaś w roku 701 Adrian I papież, znowu ją przebudował a przedsionek ozdobił dwoma starożytnymi drzwiami brązowymi, znalezionymi w Perugii. Ostatecznie budowniczy Arrigucci, za Urbana VIII papieża, odnowił ją i ozdobił malowaniami.

Przedsionek czyli kruchta, jest właśnie starożytną Cellą, czyli świątynią. Z niej wchodząc do kościoła, później, bo już w czasach chrześcijańskich przybudowanego, widzimy dwa kamienie, które przywiązywano do nóg męczennikom. Kościół ma jedną nawę, a po bokach kaplice.

Warto zapoznać się także z:

meble do biura