Świątynia Wenery i Romy, Kupidyna i Świątynia słońca

swiatynia-wenery-i-romyŚwiątynia Wenery i Romy, (pomiędzy Koloseum a kościołem S. Franciszki Rzymianki), wybudowana przez Adriana, r. 140 dla tego, aby pokazać, że był zdolniejszy od architekta Apollodora, którego posłał na wygnanie za pewien docinek, a na wygnaniu kazał zabić za ostrą krytykę tych właśnie dwóch świątyń. Cesarz ten kazał wybudować dwie osobne Oellae, tyłami do siebie zwrócone i otoczone portykiem prostokątnym.

odkurzacze lavor

Pozostałe ruiny i leżące kolumny z szarego granitu, można jeszcze dotąd widzieć i z nich obliczyć, że długość podmurowania, na którym stały cellae z portykiem miała 500 stóp, a szerokość 300 stóp, zaś portyk był długi na 333 stóp, a szeroki na 160 stóp. Świątynia ta przetrwała do r. 640, w którym obdarta z brązowego dachu, poszła w ruinę.

Świątynia słońca, zbudowana przez Aureliana; pozostały z niej tylko wspaniałe ruiny w ogrodzie przy pałacu Colonna na placu Duodici Apostoli.

Świątynia Wenery i Kupidyna. Ruiny z tej świątyni stoją w winnicy przy bazylice Jerozolimskiej S. Krzyża, pomiędzy murem Aureliana a wodociągiem Klaudjusza.

Warto zapoznać się także z:

odkurzacze lavor